wtorek, 5 stycznia 2016

Zmień coś w 2016 #1- Jak się uczyć ?

Jak się uczyć ? Skąd czerpać motywację ? To są najczęstsze pytania osób na etapie szkolnym . Jeśli chcesz znaleźć odpowiedzi  na te pytania zapraszam do dalszego czytania :)

Co ogranicza motywację do nauki ?
 
Jest bardzo dużo powodów przez które ciężko nam się zebrać do nauki . Tu wymienię tylko kilka podstawowych.  Jednym z takich powodów jest internet :) Gdyby teraz ktoś poprosił Cię o przybiegnięcie dwóch kółek wokół domu lub bloku albo o zrobienie kilku brzuszków napewno nie odszedł byś od komputera ;) Kolejnym częstym  powodem  ograniczającym  motywację to niechęć danego przedmiotu oraz brak skoncentrowania 

Cały dzień przy książkach ? - jak zorganizować  sobie  dzień

To że mamy dużo lekcji bądź nauki nie jest problemem ponieważ można łatwo zorganizować sobie  dzień . Pomoże nam w tym kalendarz  lub organizer , kolorowe karteczki bądź zwykły notatnik w telefonie . Jeśli mamy już coś zaplanowane wcześniej np. Sprawdzian to odrazu wpisujemy do kalendarza. W niedziele układamy plan na poniedziałek i tak dalej np . 6:30 pobudka a później piszemy co musimy zrobić przed pójściem do szkoły, po powrocie ze szkoły (lekcje kończą się np o 14:20) wydzielamy  jakiś czas na prace domowe i naukę oraz przygotowanie się do szkoły na następny dzień itp . Takie wcześniejsze zaplanowanie dnia zaoszczędzi nam dużo czasu :) Ważne jest to żeby nie odkładać nic na następny dzień :)

Jak się uczyć ?- koncentracja

Najważniejszą rzeczą przy nauce jest koncentracja. Najlepiej wyłączyć komputer i odłożyć telefon lub tableta, zamknąć drzwi od pokoju - ważne jest to by mieć ciszę i spokój. Najlepiej przed nauką wywietrzyć  pokój w którym będziemy się uczyć. I nie chodzi o to żeby położyć się na łóżku ale usiąść wygodnie przy biurku- naprawdę to pomaga :)

Mapy myśli i inne sposoby zapamiętywania

Najbardziej znanym sposobem są mapy myśli.
Jak ją zrobić ?
- weź białą kartkę papieru A4 (jest to minimalna wielkość  )
- połóż ją poziomo
- na środku kartki umieść główny temat (to czego ma dotyczyć ta mapka ) możesz rysować, ozdabiać, umieszczać w dymkach , kolorować . Rób tak jak Ci się podoba :)
- od głównego tematu zrób "odnośniki "  wyobraź sobie  że to drzewo : konary,  gałęzie, gałązki i liście
- czym dalej tematu, tym bardziej szczegółowe informacje  :) 

Ściągi nie do ściągania

Kolejnym sposobem są informacje  w formie ściągi.
Jeśli nauczyciel podaje zagadnienia do sprawdzianu / kartkówki zawsze zapisuj na kartce (jeśli nie to przepisz na kartkę najważniejsze informacje  z zeszytu lub podręcznika ) pod każdym pytaniem pisz odpowiedź.
Pisanie takich "ściąg" sprawia że zapamiętujemy   informacje które przepisujemy . 

Lektury - jak się przygotować , zapamiętywanie treści i informacji ważnych przy omawianiu  lektury

Często po przeczytaniu lektury do omawiania mija sporo czasu przez co zdarza się że można zapomnieć ważnych informacji  lub nawet treści . W tym wypadku przyjdzie z pomocą zeszyt . Tak zeszyt !
- weź zwykły zeszyt i długopis :)
- przy każdej lekturze będzie on potrzebny 
- gdy czytasz lekturę w górnej części kartki (najlepiej na środku ) piszesz tytuł lektury i autora
- po każdym przeczytanym  rozdziale zatrzymaj się
- analizuj  dany rozdział i zapisuj informacje  w zeszycie  np. Czas i miejsce akcji , charakterystykę  postaci,  imiona występujących bohaterów , co dzieje się w danym  rozdziale a nawet ważne cytaty.
- przed omawianiem  przeczytaj wszystkie zapisane informacje :)

W tym poście to na tyle :)

1 komentarz:

  1. Dobre rady, ja akurat zawsze miałam problem z zapamiętaniem tego co dzieje się w lekturach, powinnam bardziej analizować je podczas czytania :)
    blog Przygody-Mileny.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń