sobota, 31 października 2015

Wszystko o Hallowen

Hejka, dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym postem tym razem o Hallowen
Jeśli chcecie dowiedzieć się coś o Halloween zapraszam do czytania

Halloween to zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony jest w wielu krajach w wieczór 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównieamerykańskiej.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, jest najpopularniejszym świętem odrazu po Bożym Narodzeniu

Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy to duchy, demony, zombie, wampiry,czarownice, trupie czaszki itp

Historia

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią byćrzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnejFrancji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Kościoły chrześcijańskie przeciwstawiły się obchodzeniu Halloween wprowadzając Dzień Zaduszny. Święto w 998 roku wprowadził św. Odylon, francuski benedyktyn i przełożony opactwa w Cluny. W XIV wieku wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele.

31 października 1920 roku w mieście Anoka w stanie Minnesota odbyła się pierwsza w Stanach Zjednoczonych parada z okazji Halloween. Uczestnikami parady byli mieszkańcy, przebrani w kolorowe stroje popularnych postaci. W kolejnych latach pochód organizowano corocznie 31 października. W roku 1937 Anokę ogłoszono światową stolicą Halloween.

Skąd wzięła się nazwa?

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym „All Hallows' Eve” – wigilia Wszystkich Świętych.

Zwyczaje

Młodzież oprócz organizowania domowych imprez często odwiedza tzw. straszne farmy, czyli zaadaptowane na ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Nosferatu, Drakula,Frankenstein czy Mumia.

Do zabaw w Halloween zalicza się także zabawa cukierek albo psikus. Dzieci chodzą z pojemnikami na cukierki po okolicy i odwiedzają mieszkańców. Gdy ktoś nie chce dać cukierka otrzymuje od dzieci w zamian psikusa.

Apple bobbing

W tej zabawie należy bez użycia rąk ugryźć jedno z jabłek pływających w miednicy z wodą. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku.

Inne zabawy

Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenie ze spodków.

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takie jak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (trick or treat) stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast.

Symbole

Dekoracja domu z okazji Halloween

W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

Kolorami święta Halloween są czarny i pomarańczowy

Jack-o'-lantern to halloweenowa lampa zrobiona z wydrążonej dyni. W środku wydrążonej dyni z wyciętymi otworami stawia się świecę. Z okazji święta Halloween tradycją stało się stawianie w oknie lub w drzwiach domostwa latarni.

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze tragicznie zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów itp.

Halloween w Polsce

Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe. Chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków zdarza się coraz częściej.

ŹRÓDŁO INFORMACJI: Wikipedia :)

16 komentarzy:

 1. W moim miasteczku polowi zaczyna się obchodzić Halloween. Ja od kąt pamiętam zawsze wystawiałem dynie i inne ozdoby halloweenowe przed dom idt... Zawsze fascynowało mnie to święto ( przecież to nic złego , nie wiem o co ludziom chodzi, pamiętam też, że gdy powiedziałem ks. na katechezie, że obchodzie w pewnien sposób to święto, to był strasznie oburzony. Powiedział, że jestem poganinem i żebym nie przychodził do kościoła jeśli obchodzę to święto...
  Bardzo fajny bloga i zajebisty post :)
  O B S E R W U J Ę
  THENASTYKIDS.BLOGSPOT.COM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście to trochę dziwne że niektórzy tak reagują na obchodzenie tego święta. Ja obchodze je ponieważ to dobra zabawa :)

   Usuń
 2. Bardzo fajny post :)
  fajnie dowiedziec się czegos wiecej o Halloween

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post, ale praktycznie to samo można się dowiedzieć wpisująć w google :-) Pozdrawiam!

  Blog z sesjami zdjęciowymi i charakteryzacjami :-)
  http://sylw-photos.blogspot.com/2015/10/joker.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Super ciekawy post!
  hubertkuc.blogspot.com ")

  OdpowiedzUsuń
 5. Super post :) Wiele osób się w to bawi, a nie znają podstawowych informacji na temat tego święta :)

  Pozdrawiam
  http://with-dreams-of-the-world.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Można się fajnie poprzebierać w ten dzień, sama kiedyś robiłam halloween party i muszę przyznać, że było zabawnie ;D
  blog Przygody-Mileny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja nie obchodzę Halloween, ale osobiście nic do tego nie mam, jeśli ktoś to traktuje tylko jako zabawę ;))
  justsayhei.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Extra ! nie wiedziałem ,że piszesz takiego fajnego bloga ! Polecę znajomym :D

  OdpowiedzUsuń